Zanaco, Kotoko & Enyimba in pole position in CAF Confed Cup

Zanaco, Kotoko & Enyimba in pole position in CAF Confed Cup
Zanaco FC Players celebrate

by Staff Reporter

Saturday Nov 02, 2019. 14:00

The 2019/20 CAF Confederation Cup play-round second-leg matches will take centre stage on Sunday.


The action will be headlined by an encounter between South African side TS Galaxy and Nigerian giants Enyimba at the Mbombela Stadium.


Enyimba secured a 2-0 win in the first-leg encounter which was played in the Nigerian city of Aba last weekend.


While Ghanaian giants Asante Kotoko will be looking record another win over Ivorian side San Pedro when the two teams clash in Ivory Coast.


Kotoko are leading 1-0 on aggregate thanks to Naby Keita’s solitary goal from the first-leg encounter.


Meanwhile, DR Congo’s Motema Pemba will be banking on the home ground advantage when they host Kenyan champions Gor Mahia.


The first-leg encounter ended in a 1-1 stalemate in Kenya with William Luezi scoring Pemba’s crucial away goal.


At the National Heroes Stadium in Lusaka, Zanaco will be targeting another victory over Cano Sport of Equatorial Guinea.


The Zambian side clinched a 3-1 victory in the first-leg encounter which was played in Malabo.


The winners on aggregate will advance to the group stage of Africa’s secondary club tournament:


Full Fixtures


03.11.2019 Nairobi Bandari (Kenya) vs Horoya (Guinea) (2-4)


03.11.2019 Cairo Pyramids (Egypt) vs Young Africans (Tanzania) (2-1)


03.11.2019 Nelspruit TS Galaxy (South Africa) vs Enyimba (Nigeria) (0-2)


03.11.2019 Abidjan San Pedro (Cote d’Ivoire) vs Asante Kotoko (Ghana) (0-1)


03.11.2019 Algiers Paradou (Algeria) vs KCCA (Uganda) (0-0)


03.11.2019 Kinshasa Motema Pembe (DR Congo) vs Gor Mahia (Kenya) (1-1)


03.11.2019 Johannesburg Bidvest (South Africa) vs UD Songo (Mozambique) (2-1)


03.11.2019 Bamako Djoliba (Mali) vs Elect Sport (Chad) (1-0)


03.11.2019 Agadir HUSA (Morocco) vs Green Eagles (Zambia) (1-1)


03.11.2019 Lusaka Zanaco (Zambia) vs Cano Sport (Equatorial Guinea) (3-1)


03.11.2019 Berkane RS Berkane (Morocco) vs Fosa Juniors (Madagascar) (0-2)


03.11.2019 Alexandria El Masry (Egypt) vs Cote d’Or (Seychelles) (4-0)


03.11.2019 Enugu Rangers (Nigeria) vs ASC Kara (Togo) (1-2)


03.11.2019 Bulawayo Triangle (Zimbabwe) vs Nouadhibou (Mauritania)


03.11.2019 Kampala Proline (Uganda) vs El Nasr (Libya) (2-2)


05.11.2019 Cotonou ESAE (Benin) vs Generation Foot (Senegal) (1-0)






COMMENTS
Sign in with:  
Sign in to comment